Ergonomia na wakacjach

Gdy nadchodzi pora na pakowanie walizek przed upragnionym wyjazdem, mało kto zaprząta sobie głowę pracą. Czasem jednak nie da się zostawić jej w biurze, nawet jeśli chodzi tylko o sprawdzanie poczty i odpisywanie na maile. Przed rozpoczęciem urlopu warto więc przygotować się do ergonomicznej pracy w trasie tak, aby wrócić z wakacji wypoczętym i zrelaksowanym, a nie obolałym. Poniżej podpowiadamy, jak przemienić najpopularniejsze cele podróży w idealne miejsce pracy.

 

1. Na plaży

shells-beachNic nie relaksuje bardziej, niż popołudnie spędzone na plaży z dobrą książką i 7-stronnicowym raportem do napisania. Do komfortowej pracy na plaży potrzebne jest przede wszystkim wygodne krzesło – postaraj się, żeby było wyższe niż typowe, plażowe leżaki. Dzięki tej dodatkowej wysokości łatwiej Ci będzie utrzymać wyprostowaną sylwetkę, a także zyskasz większą przestrzeń roboczą na podołku. Pamiętaj też, aby zaopatrzyć się w parasol plażowy do ochrony przed słońcem. W ten sposób unikniesz nie tylko oparzeń, ale także odbijania się światła od ekranu laptopa, telefonu czy tabletu.

Jeśli masz przed sobą więcej roboty, ustaw laptopa na dwóch lodówkach turystycznych stojących jedna na drugiej. Uniesie to ekran na wysokość umożliwiającą swobodną pracę w pozycji, która nie spowoduje nadwyrężenia szyi i karku. Na kolanach postaw bezprzewodową klawiaturę mobilną Goldtouch Go!2 Bluetooth albo – jeśli zależy Ci na jeszcze łatwiejszym pisaniu – znajdź płaską powierzchnię do umieszczenia między nogami a klawiaturą (np. górę lodówki turystycznej, która może też ułatwić poruszanie mobilną myszką). Voilà! Masz przed sobą wygodne stanowisko do pracy nad brzegiem morza czy jeziora.

Nawet po stworzeniu odpowiednich warunków praca na plaży pozostaje jednak nie lada wyzwaniem – jak wiadomo, piasek dostaje się absolutnie wszędzie – postaraj się więc ograniczyć ją do minimum.

 

2. W górach

mountain-silhouetteSiedząc wokół ogniska przy akompaniamencie świerszczy myśli się raczej o pieczeniu kiełbasek niż o pracy. Ale co zrobić, jeśli Twój szef pilnie potrzebuje pomocy, a Twój telefon jakimś cudem jeszcze łapie zasięg? Pora zorganizować prowizoryczne stanowisko pracy.

Tak samo jak w przypadku wyprawy na plażę, warto zaopatrzyć się w wysokie, przenośne krzesło zamiast szukać wygodnego miejsca do przycupnięcia na pobliskim stosie ściętych drzew. Jeśli pracujesz po zapadnięciu zmroku, wnieś krzesło do namiotu – dzięki temu światło ogniska nie będzie odbijało się na ekranie, a światło emitowane przez laptopa nie będzie przyciągać insektów. Ponownie sprawdzą się dwie lodówki turystyczne ustawione jedna na drugiej: utworzone przez nie mini biurko posłuży do uniesienia ekranu i umożliwi komfortową pracę z mobilną klawiaturą na kolanach.

Z kolei jeśli pracujesz za dnia, znajdź najbliższą polanę biwakową wyposażoną w stoły z ławami. W ten sposób możesz swobodnie rozstawić laptop oraz mobilną myszkę i klawiaturę. Jeśli starczy Ci miejsca w plecaku, zapakuj też podstawkę na laptop lub tablet – po ustawieniu jej na stole piknikowym możesz regulować wysokość ekranu dużo efektywniej, niż w przypadku urządzenia stojącego na lodówce turystycznej. Nie zapomnij też o zabraniu ładowarki samochodowej, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci rozładowanego laptopa czy tabletu.

 

3. Na lotnisku

Moving-Walkway-AirportCzas spędzony w podróży wcale nie musi być bezproduktywny. Po opuszczeniu biura masz przecież świetną motywację, żeby załatwić jak najwięcej spraw przed dotarciem na miejsce wypoczynku. Długie oczekiwanie na samolot stanowi więc doskonałą okazję na dokończenie raportu czy wysłanie kilku ostatnich maili. Na wielu lotniskach znajduje się specjalna, wydzielona przestrzeń do pracy na siedząco lub na stojąco. Jeśli na Twoim lotnisku nie ma takiego miejsca lub nie możesz go znaleźć, przejdź do części gastronomicznej i usiądź w kawiarni przy stoliku, który daje widok na startujące samoloty, ale jest na tyle daleko od okna, że na ekranie nie pojawią się odblaski. Teraz wystarczy już tylko rozstawić laptop lub tablet z podstawką, dodać bezprzewodową lub przewodową myszkę i klawiaturę oraz połączyć laptop ze smartfonem, żeby nie płacić za Internet na lotnisku – i gotowe.

Praca na pokładzie samolotu jest o tyle trudniejsza, że masz do dyspozycji dużo mniej miejsca. Mimo to możesz położyć laptopa na tacy rozkładanej z fotela przed Tobą (oczywiście gdy nie używasz jej do jedzenia niebotycznie drogich przekąsek) i ustawić klawiaturę mobilną na kolanach – nie jest to idealna pozycja, ale w razie pilnej potrzeby pozwoli Ci popracować w czasie lotu.

 

Nikomu nie uśmiecha się praca na urlopie, ale czasami nie mamy innego wyboru. Pakując walizki nie zapomnij więc o ergonomicznych akcesoriach, dzięki którym wrócisz z wakacji dobrze wypoczęty.

 


Tekst powstał na podstawie angielskiego artykułu „How to Take Ergonomic Comfort With You on Summer Vacation”.