Stanowiska pracy
Stanowisko stacjonarne
Każdego dnia spędzamy od 8 – 12 godzin siedząc za biurkiem albo, co gorsza, pracując na laptopie w najróżniejszych pozycjach. To zabójstwo dla naszych oczu i kręgosłupa. Dlatego bardzo ważnej jest takie skonfigu-rowanie stanowiska pracy, aby było ono jak najbardziej ergonomiczne i komfortowe.
W tym celu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Monitor – ekran monitora powinien znajdować się na wysokości wzroku. Odpowiednia odległość patrzenia na monitor zależy od wielkości znaków. Najwygodniej pracuje się wtedy, gdy znaki są stosunkowo duże, a odległość od ekranu wynosi 60-70 cm. Monitor powinien mieć dość dużą rozdzielczość (zalecany rozmiar pikseli to minimum 0,25 mm, a najlepiej powyżej 0,28 mm).
- Mysz – pracując z myszką nie należy przyjmować statycznej, nienaturalnej pozycji, np. wyciągać lub skręcać nadgarstka czy przedramienia. Myszka powinna się znajdować jak najbliżej użytkownika. Wspomniane wyżej nienaturalne pozycje mogą spowodować bóle nadgarstka i przedramion.
- Klawiatura – odległość między klawiszami na klawiaturze musi wynosić co najmniej 19 mm. Podczas wprowadzania tekstu użytkownik powinien wyraźnie słyszeć i czuć, kiedy klawisz został wciśnięty. Kompaktowa klawiatura sprawia, że użytkownik nie musi daleko sięgać po myszkę, natomiast klawiatura dzielona pozwala utrzymać wygodną pozycję nadgarstków i przedramion osobom, które piszą bezwzrokowo.
Jeżeli korzystamy z notebooka, zaleca się podpięcie do niego niezależnego monitora, klawiatury oraz myszki i korzystanie z podstawek, które umożliwiają postawienie go na wysokości wzroku. Dodatkowym atutem może być wykorzystanie specjalnych podstawek na dokumenty, będą one umiejscowione w linii wzroku, nie wymuszając nienaturalnej pozycji ciała.
Niewiele osób wie, że zgodnie z najnowszymi trendami, osoby pracujące jednocześnie z więcej niż jedną aplikacją powinny korzystać z dwóch monitorów naraz. Co więcej, prowadzone na przestrzeni ostatnich lat badania wykazały, że osoby korzystające z dwóch lub trzech ekranów są o 10-15% bardziej produktywne i popełniają o 33% mniej błędów! Warto więc rozważyć tego typu stanowisko pracy.
Stanowisko wielomonitorowe
Są miejsca, takie jak dyspozytornie czy centra finansowe, gdzie praca na stanowiskach wielomonitorowych jest koniecznością. W tych zastosowaniach priorytetem jest najwyższy stopień niezawodności monitorów oraz bardzo dobra czytelność obrazu, danych, wykresów, znaków graficznych na ekranie monitora w bardzo szerokim zakresie kątów widzenia.
Monitory są tu głównie wykorzystywane na stanowiskach menedżerskich zarządzania operacjami finansowymi, jak również na stanowiskach kontrolujących procesy produkcyjne czy technologiczne. Każda przerwa w pracy oznacza realne straty finansowe lub zagrożenie życia, albo zakłócenia przebiegu procesów produkcyjnych.
Przy wyborze monitorów do zastosowań w centrach finansowo – operacyjnych, oprócz niezawodności, ważna jest:
• duża powierzchnia robocza ekranu (duża rozdzielczość)
• wyraźny obraz, dobrze widoczny w szerokim zakresie kątów widzenia (najlepiej wybrać panel IPS z matową powłoką)
• cienkie ramki wokół paneli, które tylko w minimalny sposób zakłócają cały obraz i powodują oszczędność przestrzeni
• możliwość jednoczesnego wyświetlania obrazu z dwóch niezależnych źródeł (komputerów)
Stanowisko hot desk
Moda na tzw. „gorące biurka” przyszła do nas z Zachodu i powoli zyskuje coraz więcej zwolenników. Hot desking to koncepcja, w której biuro rozumiane jest jako miejsce spotkań, przeznaczone dla pracowników, którzy większą część czasu spędzają w terenie lub pracują w trybie home office. Nie mają oni własnych biurek, lecz korzystają z dostępnego w danej chwili stanowiska. Taka organizacja przestrzeni sprawdza się np. w firmach zatrudniających handlowców, serwisantów czy pracowników zajmujących się bezpośrednim kontaktem z klientami.
Do głównych zalet „gorących biurek” należą oszczędność przestrzeni i infrastruktury biurowej oraz skalowalność – co przekłada się na nawet 30% obniżenie kosztów. Z drugiej strony elastyczność w wykonywaniu zadań (czas pracy dostosowany jest do trybu funkcjonowania czy możliwości pracowników) w większości przypadków przekłada się na zwiększenie samodzielności i kreatywności pracowników, a co tym idzie, wzrost efektywności ich pracy.
Istnieją różne możliwości konfiguracji takiego stanowiska – może być to po prostu puste biurko z wyprowadzeniem prądu i sieci. Można też zapewnić pracownikom wyższy poziom komfortu, udostępniając monitor, mysz i klawiaturę. W środowiskach korporacyjnych, gdzie pracownicy posługują się laptopami tego samego typu można również rozważyć podstawkę pod komputer ze zintegrowaną stacją dokującą – takie rozwiązanie na pewno ułatwi i przyspieszy adaptację w środowisku biurowym.
Stanowisko mobilne
Od kilku lat obserwowany jest stały wzrost liczby pracowników mobilnych, kształtujący się na poziomie 5,6% rocznie. Według prognoz IDC, w 2015 roku ilość pracowników mobilnych w regionie EMEA sięgnie 244,6 milionów. Tendencja ta ma uzasadnienie – pracownicy działający „w terenie” są bardziej efektywni i lepiej znają rzeczywiste potrzeby rynku i klientów. Dodatkowym atutem są rozwiązania informatyczne, które umożliwiają pracę dosłownie z każdego miejsca, bez potrzeby fizycznej obecności w biurze: laptopy o coraz większej mocy obliczeniowej, aplikacje w chmurze, smartfony…
Równolegle z rozwojem rynku usług i narzędzi mobilnych, powstają różnego typu rozwiązania, które, jak zapewniają ich producenci, mają sprawiać, że praca będzie bardziej efektywna i komfortowa. Część z nich rzeczywiście „ułatwia życie”, natomiast jest też wiele produktów, które należy uznać raczej za użyteczne gadżety. Na naszej stronie przedstawiamy rozwiązania, które posiadają atesty i certyfikaty, a ich powstanie poprzedziły wielomiesięczne testy.
Pracownikom mobilnym polecamy wygodne podstawki i torby na laptopy, jak również szereg akcesoriów, umożliwiających ergonomiczną pracę.
Komputer w domu
Komputer mobilny stał się tak wydajnym narzędziem pracy, że większość z nas zaczęła używać go na co dzień. Akceptowalnie niska cena podstawowych konfiguracji notebooków rozszerzyła ich zakres zastosowań.
Jednak korzystając z komputera w firmie lub w domu trzeba pamiętać o kluczowych sprawach, które mają wpływ na nasze zdrowie.
• Nie wolno pracować z komputerem umieszczonym na kolanach czy meblach, które uniemożliwiają przyjęcie pozycji, która jest zgodna ze wskazówkami ortopedów – laptop powinien leżeć na stole lub biurku.
• Jeżeli komputer ma być wykorzystywany jako dodatkowy ekran, należy go umieścić w odpowiedniej podstawce na linii wzroku.
• Komputery przenośne są niewielkich rozmiarów, ich ekrany mają niewielką rozdzielczość i często błyszczącą powierzchnię. Dlatego do laptopa powinien być podpięty monitor z matową powłoką.
• Również korzystanie klawiatury i touchpada w notebookach nie jest ergonomiczne – dlatego zawsze należy podpinać do nich oddzielną klawiaturę i myszkę.
W każdym przypadku trzeba przestrzegać podstawowych zasad, które zostały opisane w sekcji „Stanowiska stacjonarne” http://pracujkomfortowo.pl/stanowiska-pracy/