Pułapki płaskiej klawiatury

Jeśli używasz płaskiej klawiatury, mamy niemiłą nowinę – pracujesz z małym sabotażystą. Nie daj się zwieść; może wyglądać niewinnie, ale w rzeczywistości jest Twoim największym wrogiem.

Dlaczego tak jest? Standardowe, płaskie klawiatury (takie jak te wbudowane w laptopy lub dołączane do komputerów) są projektowane pod kątem wygody producenta, a nie kupującego. W konsekwencji użytkownik musi dopasować się do klawiatury, podczas gdy powinno być odwrotnie.

GOLDTOUCH-600-315

Na szczęście nie musisz się dłużej męczyć. Poniżej dowiesz się, na czym dokładnie polega podstępność płaskich klawiatur i jak sobie z nią poradzić.

 

Jak płaska klawiatura działa przeciw Tobie

  1. Zmusza Cię do nadwyrężania nadgarstków

Zacznijmy od małego eksperymentu: zaobserwuj ruchy, jakie wykonujesz dłońmi podczas pisania na zwykłej, płaskiej klawiaturze. Co zauważasz? Aby dosięgnąć wszystkich klawiszy, musisz rozsunąć nadgarstki na boki i wykręcać je w trakcie pisania. To z kolei wymusza nienaturalną pozycję łokci, które muszą być skierowane na zewnątrz.

W rezultacie korzystanie z płaskiej klawiatury powoduje nadwyrężenie nadgarstków, stawów, pleców i szyi. Jeśli spędzasz dużo czasu pisząc na komputerze lub laptopie, w ten sposób szybko dorobisz się zespołu cieśni nadgarstka i uciążliwych bólów pleców.

whats_your_angle

  1. Nie zapewnia informacji zwrotnej

Jeśli piszesz na płaskiej klawiaturze (albo co gorsza na klawiaturze wirtualnej wyświetlanej na tablecie), najprawdopodobniej nie dostajesz wystarczającej informacji zwrotnej przy naciskaniu klawiszy. W efekcie zaczynasz uderzać w nie dużo mocniej, niż to konieczne – Twój mózg i mięśnie nie mają pewności, czy wszystko zostało zarejestrowane. Powoduje to bolesne urazy takie jak naciągnięcia mięśni i może przyspieszyć pojawienie się poważniejszych problemów.

  1. Jeśli jest wbudowana, szkodzi podwójnie

Klawiatury laptopów i tabletów szkodzą jeszcze bardziej niż płaskie klawiatury zewnętrzne, ponieważ są bezpośrednio połączone z ekranem. Oznacza to, że możesz ustawić urządzenie w wygodnej pozycji do pisania lub wygodnej pozycji do czytania, ale nie w obu jednocześnie.

Aby lepiej zrozumieć o co nam chodzi, połóż swój tablet lub laptop płasko na biurku i zaobserwuj pozycję swojego ciała podczas pisania. Jeśli chcesz dobrze widzieć ekran, musisz pochylić się nad urządzeniem, co nadwyręża szyję, plecy i wzrok. Z kolei jeśli ustawisz ekran w idealnej pozycji, czyli w odległości ramienia, nie będziesz w stanie pisać.

Wbudowane klawiatury powodują więc podwójny dyskomfort, związany nie tylko z samą czynnością pisania, ale także z nieprawidłowym położeniem ekranu.

 

Najlepsze remedium – klawiatury dzielone

Nie musisz wcale walczyć z opisanymi powyżej problemami – wystarczy, że zmienisz swoją płaską klawiaturę na klawiaturę dzieloną Goldtouch, a wszystkie niedogodności znikną jak ręką odjął.

  1. W poszukiwaniu optymalnej pozycji

Każda klawiatura ergonomiczna Goldtouch jest wyposażona w prosty mechanizm blokująco-zwalniający, który umożliwia rozdzielenie jej na pół i ustawienie w wybranej pozycji, dopasowanej do indywidualnych potrzeb. 30-stopniowy zakres regulacji w poziomie gwarantuje możliwość ustawienia klawiatury tak, aby nadgarstki znajdowały się w wygodnej, neutralnej pozycji. Zakres regulacji w pionie także wynosi 30 stopni, dzięki czemu można łatwo uniknąć pozycji powodującej wygięcie nadgarstków do przodu lub do tyłu.

  1. Wyraźna informacja zwrotna

Klawiatury Goldtouch korzystają z mechanizmu nożycowego. Każde wciśnięcie klawisza powoduje wyraźny, miły dla ucha ‘klik’, który potwierdza zarejestrowanie danego znaku. Dzięki temu masz sto procent pewności, co pojawi się na ekranie i możesz uderzać w klawisze z dokładnie taką siłą, jaka jest potrzebna.

  1. Ergonomiczne połączenie

Goldtouch to o wiele więcej niż tylko klawiatury. Połącz klawiaturą dzieloną Goldtouch z podstawką na laptop lub tablet i ergonomiczną myszką i voilà – masz przed sobą w pełni ergonomiczne stanowisko pracy, które możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz: na lotnisko, do pociągu czy do domu.

  1. Pisanie bezwzrokowe

Uwaga – pamiętaj, że aby móc w pełni korzystać z zalet klawiatury dzielonej Goldtouch, musisz opanować sztukę pisania bezwzrokowego.

 

 

goldtouch_0044-630

Ergonomiczna klawiatura Goldtouch Go!2 Mobile

Bez względu na to, na jakim stanowisku pracujesz, na pewno zdarza Ci się pisać na klawiaturze – choćby po to, żeby odpisać na maile. Zadbaj o to, by robić to na klawiaturze, która została stworzona z specjalnie myślą o Twojej wygodzie.


Tekst opracowany na podstawie artykułu angielskiego: http://www.goldtouch.com/your-flat-keyboard-is-evil/