Pamięć flash zamiast laptopa

Od kilku lat obserwowany jest stały wzrost liczby pracowników mobilnych, kształtujący się na poziomie 5,6% rocznie. Według prognoz IDC, w 2015 roku ilość pracowników mobilnych w regionie EMEA sięgnie 244,6 milionów[1]. Wraz ze wzrostem liczby pracowników mobilnych można zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające bezpieczne korzystanie i przenoszenie służbowych danych. Nie zawsze laptop stanowi dobre rozwiązanie, w tym przypadku świetną propozycję stanowią szyfrowane sprzętowo pamięci masowe firmy IronKey.

IronKey oferuje pamięci USB, które są szyfrowane sprzętowo 256-bitowym kluczem AES i są zgodne ze standardem FIPS 140-2, Level 3. Najwyższy poziom bezpieczeństwa sprawia, że mogą być IronKey Workspace - PCwykorzystywane nawet przez instytucje rządowe, finansowe czy wojskowe. Najbardziej zaawansowane modele posiadają metalową, wodoodporną i kurzoodporną obudowę z wbudowanym czytnikiem biometrycznym.

Bez laptopa w delegacji …

IronKey Workspace jest przykładem wykorzystania platformy Windows to Go do stworzenia przenośnego systemu operacyjnego Windows 8 Enterprise na bazie pamięci USB. Dedykowane są dla pracowników mobilnych – konsultantów, serwisantów, handlowców, którzy nie mogą lub nie powinni brać ze sobą laptopa. Otrzymują oni pamięć IronKey Workspace, na której mają zainstalowany system operacyjny. Po podłączeniu pamięci USB do dowolnego komputera uzyskują dostęp do własnego środowiska pracy – przy pełnym bezpieczeństwie dostępu do danych.

Schemat Ironkey-03

 

Przysiąść przy „gorącym biurku”

Schemat Ironkey-01Moda na tzw. „gorące biurka” przyszła do nas z Zachodu i powoli zyskuje coraz więcej zwolenników. Hot desking to koncepcja, w której biuro rozumiane jest jako miejsce spotkań, przeznaczone dla pracowników, którzy większą część czasu spędzają w terenie. Nie mają oni własnych biurek, lecz korzystają z dostępnego w danej chwili stanowiska. Taka organizacja przestrzeni sprawdza się np. w firmach zatrudniających handlowców, serwisantów czy pracowników zajmujących się bezpośrednim kontaktem z klientami.

Do głównych zalet „gorących biurek” należą oszczędność przestrzeni i infrastruktury biurowej oraz skalowalność – co przekłada się na nawet 30% obniżenie kosztów. Z drugiej strony elastyczność w wykonywaniu zadań (czas pracy dostosowany jest do trybu funkcjonowania czy możliwości pracowników) w większości przypadków przekłada się na zwiększenie samodzielności i kreatywności pracowników, a co tym idzie, wzrost efektywności ich pracy.

Schemat Ironkey-02I tu można w pełni wykorzystać możliwości rozwiązania IronKey. Pracownik mobilny odwiedzający macierzyste biuro nie potrzebuje własnego stanowiska pracy, a nawet laptopa. Siada przy wolnym biurku, wkłada do gniazda USB IronKey Workspace i może rozpocząć bezpieczną pracę. Dzięki temu pracodawca unika dużej części kosztów związanych z zakupem elementów infrastruktury biurowej i informatycznej (kilku pracowników może korzystać z jednego biurka i komputera) czy wynajmem powierzchni. Taka organizacja pracy ma również aspekt psychologiczny – mobilny pracownik traktuje biurko wyłącznie jako miejsce pracy, a nie spotkań przy kawie, co mają często w zwyczaju pracownicy stacjonarni.

A co, gdy …

Komputer się zepsuje? Często zdarza się, że komputer pracownika ulega awarii w ciągu trwania podróży służbowej lub, co gorsza, zostanie zgubiony czy ukradziony. Nie dość, że nie ma dostępu do potrzebnych danych, to mogą one zostać przechwycone i wykorzystane przeciwko firmie. W przypadku rozwiązania IronKey nie ma możliwości awarii, czy to wskutek upadku czy mechanicznego uszkodzenia. A w sytuacji utraty urządzenia, nikt niepowołany nie uzyska dostępu do danych, próba dostatnia się do elektroniki zostanie zakończona mikrowybuchem, który trwale zniszczy zapisane dane.
[1] Źródło www.eweek.com http://www.eweek.com/c/a/Mobile-and-Wireless/Mobile-Worker-Population-to-Reach-13-Billion-by-2015-IDC-238980/