Ergonomiczny monitor – inwestycja w zdrowie

Osiem godzin dziennie, czterdzieści tygodniowo – tyle czasu spędzamy przed ekranem komputera… Taka jest teoria, ale rzeczywistość przedstawia się zgoła inaczej… Każdego dnia spędzamy od 10 – 12 godzin siedząc za biurkiem albo, co gorsza, pracując na laptopie w najróżniejszych pozycjach. To zabójstwo dla naszych oczu i kręgosłupa.

Temat ergonomii pracy znany jest od lat, niestety wciąż traktowany jest po macoszemu, jako nauka czysto akademicka. Zazwyczaj rozważamy jedynie kwestię doboru ergonomicznego fotela i biurka, tymczasem równie ważne są akcesoria, takie jak klawiatura, mysz, podkładki pod nadgarstki a także, jak się okazuje, dobry monitor. Badania przeprowadzone przez TNS na zlecenie Microsoft wykazały, że prawie 80% respondentów narzeka na ból oczu spowodowany długotrwałym wpatrywaniem się w ekran monitora. Dla porównania, na bóle szyi i kręgosłupa skarży się „tylko” 50% badanych pracujących przy komputerze.

Jakość podparta tradycją i wiedzą

Firma EIZO znana jest przede wszystkim z produkcji zaawansowanych monitorów na potrzeby grafiki, poligrafii czy medycyny. Tymczasem producent oprócz specjalizowanych rozwiązań ma w swojej ofercie modele biurowe. Nie są to jednak typowe rozwiązania z półek marketów, lecz dopracowane, ergonomiczne konstrukcje, które oprócz redukcji kosztów TCO, mają obniżyć zmęczenie pracowników, a przez to zwiększyć ich produktywność. Myślicie, że to teoria? Nie koniecznie. W centrum rozwojowym EIZO pracuje około 700 inżynierów, którzy starają się łączyć „stare” z „nowym” – tradycyjnie „japońskie” – zero-jedynkowe podejście i benefity, jakie oferuje nowoczesna nauka. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Kitasato przeprowadzono szereg badań, które miały wykazać zależności pomiędzy jakością monitora a efektywnością pracy. Dowiodły one, że negatywny wpływ na oczy ma przede wszystkim zbyt jasny lub zbyt ciemny ekran, niebieskie światło oraz migotanie obrazu. Wyniki tych badań zostały wykorzystane przy projektowaniu serii monitorów EcoView.

Kluczem jest odpowiednia jasność ekranu

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na ich zmęczenie ma zbyt jasny lub zbyt ciemny monitor. A teraz proszę przypomnieć sobie – kiedy ostatnio regulowali Państwo jasność swojego monitora? Prawdopodobnie ustawiliście ją instalując monitor po raz pierwszy na biurku i do tej pory nic się nie zmieniło… To niewybaczalny błąd! Zbyt ciemny monitor w oświetlonym słońcem pomieszczeniu to duży dyskomfort, bo obraz jest mało czytelny i wymusza natężanie wzroku. Jeszcze bardziej katastrofalna w skutkach jest natomiast praca w zaciemnionym pomieszczeniu z monitorem, który ma jasność ustawioną na maksymalnym poziomie. W tym przypadku siedzimy przed monitorem, jak przed wielką żarówką, która pozostawia po dłuższym wpatrywaniu się tzw. „powidok”. Spróbujcie zrobić takie doświadczenie – skupcie swój wzrok na jakimś elemencie obrazu przez kilkanaście sekund, a następnie przenieście wzrok na ekran monitora z pustą stroną np. Worda. Co widać? Wnioski pozostawiamy Wam…

Trudno jest przyjąć, że użytkownicy przy każdym użyciu monitora będą zmieniać poziom jego jasności. Ten problem rozwiązali inżynierowie EIZO instalując w monitorach serii EcoView specjalne czujniki, mierzące poziom oświetlenia w pomieszczeniu, w którym pracuje monitor. Następnie funkcja EcoView analizuje wyniki pomiarów i na ich podstawie rozjaśnia lub przyciemnia obraz. Innym bardzo przydatnym narzędziem są tryby pracy FineContrast. Każdy monitor ma kilka takich ustawień, które są zoptymalizowane pod kątem danej czynności – przeglądania Internetu, oglądania filmów, przeglądania grafiki czy prac z aplikacjami biurowymi. Użytkownik może też zaprogramować swoje własne ustawienia najbardziej odpowiadające jego potrzebom. Dodatkowo, za pomocą aplikacji ScreenManager Pro można przypisać każdy tryb wyświetlania do określonych programów, w tym przypadku monitor przejdzie do właściwych ustawień obrazu automatycznie, po otwarciu okna danej aplikacji.

foto2 foto1

Porównanie skrajnie różnych stanowisk pracy – w każdym przypadku konieczna jest regulacja jasności monitora.

Technologie działają na naszą korzyść

Wśród użytkowników panuje ogólne przekonanie, że migotanie obrazu dotyczyło starych monitorów kineskopowych. Niestety jest to przekonanie błędne, problem ten dotyczy również monitorów LCD, gdzie migotanie obrazu jest skutkiem niedoskonałości technologii systemu podświetlenia LED. EIZO jest pierwszym producentem monitorów, który zastosował hybrydowe rozwiązanie kontrolujące system podświetlenia ekranu monitora. Znacząco redukuje on migotanie, które jest nie tylko męczące dla oczu, ale może również powodować bóle głowy.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym komfort pracy jest niebieskie światło emitowane przez monitory, „sąsiadujące” w wykresie widmowym z UV, które uznawane jest za jedną z najbardziej szkodliwych fal światła widzialnego. Wyeliminowanie go poprzez obniżenie temperatury barwowej kolorów i przesunięcie ich w kierunku dłuższych fal – o barwie czerwonej – minimalizuje szkodliwość. EIZO opracowało praktyczne rozwiązanie o nazwie Paper Mode. Podczas gdy typowe monitory LCD wykorzystują w dużej mierze światło niebieskie powodujące obciążenie wzroku, funkcja „Paper” wykorzystuje światło czerwone, zapobiegając nadwyrężeniu wzroku podczas czytania dokumentów. Biel monitora jest wtedy ciepła, zbliżona do bieli papieru „starej” książki czy „starej” gazety. Dodatkowo, EIZO udostępnia zestaw filtrów symulujących fakturę takiego właśnie papieru.

Swędzenie, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i chroniczne zmęczenie oczu – to problemy, z którymi spotyka się większość z nas. Zespół suchego oka to konsekwencja długotrwałego wpatrywania się w ekran bez mrugania powiekami. Śluzówka oka robi się też coraz bardziej wysuszona z wiekiem. Drobinki unoszące się w powietrzu przyklejają się do niej i powodują podrażnienia. Co na to EIZO? EIZO przypomina użytkownikom o konieczności robienia przerw w czasie pracy. Na ekranie monitora wyświetla się co jakiś czas „przypominacz”, który zaleca, by oderwać wzrok od monitora. W tym czasie można zrobić ćwiczenia relaksacyjne dla oczu (ich opisy znaleźć można z łatwością w Internecie), można też zrelaksować się patrząc w jakiś daleko położony punkt za oknem. Niby proste rozwiązanie, ale bardzo skuteczne.

Warto pamiętać

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, niezależnie czy jest to monitor czy notebook jest wybór panelu z matową powłoką. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu drażniących refleksów świetlnych i odbić otoczenia na ekranie monitora. Finalnie, ekran matowy nie daje powodów do dekoncentracji, poprawiając efektywność pracy.

Pracując na komputerze należy pamiętać, aby nawet wielogodzinna praca nie obciążała kręgosłupa. W tym celu konieczne jest ustawienie ekranu monitora w odpowiedniej pozycji, adekwatnej do wzrostu użytkownika i aranżacji miejsca pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby stopka miała jak najwięcej możliwości regulacji położenia ekranu, o czym nie wszyscy producenci pamiętają.

EV23x6W-GY_side_heightadjust_tilt_FlexStand3Stanowczo nie zalecana jest wielogodzinna praca na notebooku, chyba, że podpięty jest do niego dodatkowy monitor. Oczywiście ważna jest ergonomiczna klawiatura i mysz – ale o tym programistom raczej nie trzeba przypominać. Pamiętajcie Państwo, żeby odpowiednio zorganizować swoje stanowisko pracy – biurko nie może być za niskie, ani za wysokie, fotel powinien wspierać kręgosłup, a monitor powinien znajdować się na linii wzroku.

Choroby zwyrodnieniowe układu kostnego oraz choroby oczu są najczęstszymi schorzeniami, które dotykają programistów. Regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zmieniły się od lat. W związku z tym pracodawcy nie poczuwają się do obowiązku zadbania o ergonomię pracy swoich pracowników. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i pomyśleć o tym zawczasu, zanim dopadną nas dolegliwości zawodowe.

Więcej informacji