Laptop tak, ale z dodatkowym monitorem

Statystyki pokazują, że z roku na rok liczba kupowanych komputerów stacjonarnych zmniejsza się na rzecz laptopów. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej jest pracowników mobilnych (szacuje się, że ich liczba wzrasta o 5,6% w stosunku rocznym) czy osób które pracują w trybie „home office”, coraz popularniejsza staje się też idea tzw. „hot deskingu”, czyli wykorzystywania jednego stanowiska pracy przez wiele osób. Jednak nie zawsze laptop będzie wystarczającym rozwiązaniem – coraz częściej konieczne bywa kupno dodatkowego monitora.

Posiadanie wysokiej klasy monitora jest szczególnie ważne dla osób, dla których odwzorowanie barw w realizowanych projektach ma zasadnicze znaczenie – w poligrafii, fotografii i grafice komputerowej. Ale problemem, który dotyczy w zasadzie wszystkich, to wielogodzinny dzień pracy przy komputerze. Teoretycznie przeciętny użytkownik spędza przy nim 8 godzin dziennie. W praktyce jednak nierzadko liczba ta sięga 10–12 godzin, co ma katastrofalny wpływ na strukturę układu kostnego i wzrok. Niestety, skrócenie czasu pracy nie zawsze jest możliwe. Dlatego konieczna staje się odpowiednia organizacja stanowiska komputerowego, zgodna z zasadami ergonomii. Sam laptop niestety nie jest tu dobrym rozwiązaniem.

Ergonomiczne stanowisko

Temat ergonomii pracy znany jest od lat, ale traktuje się go po macoszemu, jako zagadnienie czysto akademickie. Zazwyczaj rozważana jest jedynie kwestia doboru ergonomicznego fotela i biurka, tymczasem równie ważne są akcesoria, takie jak klawiatura, mysz, podkładki pod nadgarstki, a także dobry monitor.
Badania przeprowadzone przez TNS na zlecenie Microsoftu wykazały, że prawie 80 proc. respondentów narzeka na ból oczu spowodowany długotrwałym wpatrywaniem się w ekran monitora. Dla porównania, na bóle szyi i kręgosłupa skarży się „tylko” 50 proc. badanych pracujących przy komputerze.
Ciekawe badania przeprowadziło też EIZO. Celem analizy było wykazanie zależności między jakością wykorzystywanego ekranu a efektywnością pracy. Okazało się, że zapewnienie odpowiednich regulacji monitora oraz jego optymalne fizyczne ustawienie zmniejszają zmęczenie pracownika, a co za tym idzie, zwiększają jego produktywność.

 

11 b

Przykłady pokazują, jaką pozycję wymusza praca na laptopie i jak powinno wyglądać prawidłowo skonfigurowane stanowisko pracy.

Ulga dla oczu

Przedstawiciele firmy EIZO, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Kitasato, przeprowadzili szereg badań, które miały wykazać zależności między jakością monitora a efektywnością pracy. Dowiodły one, że negatywny wpływ na oczy ma przede wszystkim zbyt jasny lub zbyt ciemny ekran, niebieskie światło oraz migotanie obrazu. Wyniki tych badań zostały wykorzystane przy projektowaniu serii monitorów EcoView.

Niewielu użytkowników monitorów zdaje sobie sprawę, jak męczący dla oczu jest nieodpowiedni poziom jasności obrazu. Zbyt ciemny wyświetlacz w oświetlonym słońcem pomieszczeniu to duży dyskomfort, bo obraz jest mało czytelny i wymusza wytężanie wzroku. Jeszcze gorsza w skutkach jest praca w zaciemnionym pomieszczeniu z monitorem, który ma jasność ustawioną na maksymalnym poziomie.

Trudno założyć, że użytkownicy przy każdym użyciu monitora będą zmieniali poziom jego jasności. Na szczęście ten problem rozwiązali inżynierowie EIZO, instalując w monitorach serii EcoView specjalne czujniki mierzące poziom oświetlenia w pomieszczeniu, w którym pracuje monitor. Funkcja EcoView analizuje wyniki pomiarów i na ich podstawie rozjaśnia lub przyciemnia obraz.
Inne, bardzo przydatne narzędzie to tryby pracy Fine Contrast. Każdy monitor ma kilka takich ustawień, które są zoptymalizowane pod kątem danej czynności – przeglądania Internetu, oglądania filmów, grafiki czy pracy z aplikacjami biurowymi. Użytkownik może też zaprogramować swoje własne ustawienia, najbardziej odpowiadające jego potrzebom. Dodatkowo, za pomocą aplikacji ScreenManager Pro, można przypisać każdy tryb wyświetlania do określonych programów. Wówczas monitor przejdzie do właściwych ustawień obrazu automatycznie, po otwarciu okna danej aplikacji.

5 4

Porównanie skrajnie różnych stanowisk pracy – w każdym przypadku konieczna jest regulacja jasności.

LCD też migocze

Wśród użytkowników panuje błędne przekonanie, że migotanie obrazu to wada wyłącznie starych monitorów kineskopowych. Niestety, problem dotyczy również monitorów LCD, w których migotanie obrazu jest skutkiem niedoskonałej technologii systemu podświetlenia LED. EIZO jest pierwszym producentem monitorów, który zastosował hybrydowe rozwiązanie kontrolujące system podświetlenia ekranu monitora. Znacząco redukuje ono migotanie, które jest nie tylko męczące dla oczu, ale może również powodować bóle głowy.
Kolejnym czynnikiem zmniejszającym komfort pracy jest niebieskie światło emitowane przez monitory, które „sąsiadują” w wykresie widmowym z ultrafioletem (uznawanym za jedną z najbardziej szkodliwych fal światła widzialnego). Wyeliminowanie go przez obniżenie temperatury barwowej kolorów i przesunięcie ich w kierunku dłuższych fal – o barwie czerwonej – minimalizuje poziom szkodliwości. EIZO opracowało praktyczne rozwiązanie o nazwie Paper Mode. Typowe monitory LCD wykorzystują w dużej mierze światło niebieskie powodujące obciążenie wzroku, natomiast funkcja „Paper” wykorzystuje światło czerwone, zapobiegając nadwyrężeniu wzroku podczas czytania dokumentów. Biel monitora jest wtedy ciepła, zbliżona do bieli papieru starej książki czy gazety. Dodatkowo EIZO udostępnia zestaw filtrów symulujących fakturę takiego właśnie papieru.

Swędzenie, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i chroniczne zmęczenie oczu – to problemy, z którymi spotyka się wiele osób pracujących przy komputerze. Zespół suchego oka jest konsekwencją długotrwałego wpatrywania się w ekran bez mrugania powiekami. Z wiekiem śluzówka oka staje się też coraz bardziej wysuszona. Drobinki unoszące się w powietrzu przyklejają się do niej i powodują podrażnienia. Co na to EIZO? Producent przypomina użytkownikom o konieczności robienia przerw w pracy. Na ekranie monitora wyświetla się co jakiś czas komunikat, który zaleca, by oderwać wzrok od monitora. W tym czasie można zrobić ćwiczenia relaksacyjne dla oczu lub po prostu opuścić na chwilę stanowisko pracy.

O czym warto pamiętać?

Przygotowując ofertę dla swojego klienta, należy pamiętać o tym, żeby zaproponować mu urządzenie z matową powłoką ekranu – niezależnie, czy będzie to laptop, czy zewnętrzny monitor. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu drażniących i dekoncentrujących refleksów świetlnych i odbić otoczenia na ekranie. Choroby zwyrodnieniowe układu kostnego oraz choroby oczu są najczęstszymi schorzeniami, które dotykają pracowników biurowych i osoby spędzające dużo czasu przy komputerze. A ponieważ regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zmieniły się od lat, pracodawcy nie poczuwają się do obowiązku zadbania o ergonomię pracy podwładnych.

Dlatego warto też przypominać, że nawet wielogodzinna praca nie powinna obciążać kręgosłupa. Konieczne jest ustawienie ekranu monitora w odpowiedniej pozycji, adekwatnej do wzrostu użytkownika i aranżacji miejsca pracy. Ważne jest też, żeby stopka zapewniała jak najwięcej możliwości regulacji położenia ekranu, o czym nie wszyscy producenci pamiętają. Tym samym stanowczo niezalecana jest wielogodzinna praca na notebooku, chyba że podłączono do niego dodatkowy monitor.

Dlaczego właśnie EIZO?

EV23x6W-GY_side_heightadjust_tilt_FlexStand3Monitory EIZO tworzone są z dbałością o komfort użytkownika. Technologie stosowane w nowych modelach są efektem wieloletnich badań, które prowadzi dział R&D wspierany przez ponad 700 inżynierów. W monitorach wykorzystywane są komponenty renomowanych firm oraz produkowane przez EIZO procesory graficzne, gwarantujące najwyższą wierność wyświetlanych obrazów. Połączenie japońskiej technologii i jakości dało efekt w postaci wyjątkowej niezawodności – dlatego producent zdecydował się na objęcie swoich monitorów pięcioletnią gwarancją. Jest ona realizowana w systemie door-to-door przez polskiego dystrybutora – firmę Alstor.

Więcej informacji: http://www.eizo.pl/ecoview/