Czy da się wygodnie pracować na tablecie?

Tablety nie są już traktowane wyłącznie jako nowoczesne gadżety, ale także jako narzędzia pracy. Coraz więcej firm i organizacji zaczęło dostrzegać zalety takiego rozwiązania i wyposażać swoich pracowników w tablety lub iPady. Wielu profesjonalistów zabiera je na spotkania, czyta na nich raporty, pisze maile itp. Choć tablety są z natury nieergonomiczne, wybór odpowiednich akcesoriów pomaga zapobiec fizycznej niewygodzie wynikającej z ich długotrwałego użytkowania.

Niniejszy artykuł można potraktować jako swego rodzaju wprowadzenie do ergonomicznego korzystania z tabletów.  Wyjaśniamy, dlaczego tablet nie nadaje się do długiej pracy, co mówią prawa i przepisy dotyczące korzystania z tabletów oraz jaki wpływ ma praca z tabletem na nasze zdrowie i wydajność. Pomożemy także ustalić jakie akcesoria są najlepsze w zależności od tego, w jakich celach używamy tabletu.

 

Wpływ pracy z tabletem na zdrowie

Profesjonaliści używają tabletów nie tylko do oglądania filmów wideo i surfowania po Internecie, ale też do odpisywania na maile czy pracy w edytorze tekstu, czyli do zadań wykonywanych zazwyczaj na komputerze. Tak jak w przypadku laptopa, aby móc wygodnie pracować na tablecie przez dłuższy okres czasu, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.

fout_goed_ TabletRiser fout_goed_ TabletRiser
Praca na tablecie nadwyręża mięśnie szyi i ramion.

 

Jak widać na powyższym obrazku, tablet położony płasko na stole wymusza pochylenie ciała do przodu, co nadwyręża mięśnie szyi i ramion. Dopiero ustawienie ekranu pod kątem pozwala przyjąć wygodną pozycję. Nadwyrężenie szyi i ramion może być także spowodowane długą pracą na klawiaturze dotykowej, zwłaszcza gdy użytkownik musi podnosić ręce. Co więcej, przy pisaniu na tego typu klawiaturze użytkownik nie słyszy ani nie czuje, czy dotknięcie klawisza zostało zarejestrowane. Zewnętrzna klawiatura eliminuje ten problem i jednocześnie pomaga utrzymać prawidłową postawę.

 

Co na to unijne prawo?

Głównym dokumentem na ten temat, stanowiącym jednocześnie podstawę dla przepisów we wszystkich krajach unijnych, jest Dyrektywa Rady w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (90/270/EWG).

 

Ekran

Zgodnie z unijną normą ekran i klawiatura muszą być oddzielne. Tablet, który z natury łączy w sobie ekran, klawiaturę dotykową i wbudowaną myszkę (touchpad) nie spełnia więc wymagań ergonomii do pracy w środowisku komputerowym. Nawet korzystanie z zewnętrznej klawiatury nie zmienia faktu, że funkcja myszki nadal jest powiązana z ekranem. Wiele tabletów nie ma też odpowiedniego sterownika, przez co korzystanie z myszki jest po prostu niemożliwe.

 

Klawiatura

Wbudowana klawiatura dotykowa na tablecie nie spełnia wymagań normy ISO 9241-410, ponieważ przy pisaniu użytkownik nie słyszy ani nie czuje, czy dotknięcie klawisza zostało zarejestrowane. Niektóre obudowy i etui do tabletów są co prawda wyposażone w osobne, małe klawiatury, ale nie zachowują one wymaganego odstępu 19 mm między klawiszami. Według normy ISO tego typu mikro klawiatury nadają się wyłącznie dla osób o małych dłoniach i do krótkotrwałego użytku.

 

Skutki dla zdrowia

Różne badania dowiodły, że praca na tablecie powoduje znaczne nadwyrężenie mięśni szyi i ramion. Istnieją trzy sposoby, aby temu zapobiegać:
  1. Umieść tablet w pozycji uniesionej i lekko pochylonej tak, aby poprawić kąt widzenia. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że korzystanie z tabletu powoduje większe nadwyrężenie mięśni szyi niż korzystanie z laptopa lub komputera stacjonarnego (Young et al. 2012).
  2. Idealny kąt nachylenia wynosi 45o. Według badania przeprowadzonego przez Albina i McLoone’a (2007) jest to kąt preferowany przez większość użytkowników wyświetlaczy ekranowych. Szerszy kąt powoduje trudności przy pisaniu na ekranie, a węższy jest niewygodny przy czytaniu. Ustawienie tabletu pod odpowiednim kątem ogranicza też napięcie mięśni karku.
  3. Jeśli często używasz tabletu do pisania, konieczna jest osobna myszka i klawiatura. Badania przeprowadzone przez Gwanseob Shin i Xinhui Zhu (2011) wykazały, że korzystanie z ekranu dotykowego tabletu wywołuje ból ramion, szyi i palców, a także może prowadzić do nadwyrężenia mięśni ramion i szyi – zwłaszcza, jeśli użytkownik unosi ręce przy pisaniu lub nie używa zewnętrznej myszki i klawiatury.

 

postura2

Wpływ na wydajność pracy

 

Tablety doskonale nadają się do przeglądania danych i korzystania z Internetu w podróży, ale nie są dostosowane do pisania maili czy raportów. Badanie przeprowadzone przez Chaparro (2010) wykazało, że na tablecie pisze się dużo wolniej niż na tradycyjnej klawiaturze.

Choć osoby biorące udział w badaniu nie były doświadczone w pisaniu na tablecie, trudno sobie wyobrazić, by w ten sposób dało się pisać szybciej niż na zwykłej klawiaturze. Wynika to z tego, że podczas pisania niezwykle istotne są sygnały dźwiękowe i dotykowe, które dają użytkownikowi znać, czy dotknięcie klawisza zostało zarejestrowane. Tablet nie zapewnia takiej informacji zwrotnej, wobec czego przy pisaniu dużo częściej zdarzają się błędy i literówki (Feuerstein, 1997; Toshitake, 1995).

Należy także wziąć pod uwagę fakt, że tablety nie są dostosowane do pracy z niektórymi aplikacjami i dokumentami (np. dużymi arkuszami programu Excel, które wymagają dużej przestrzeni roboczej).

 

 

Krótki przewodnik po akcesoriach

Każdy pracownik używa swojego tabletu do innych celów. Niektórzy ograniczą się do przeglądania na nim danych, inni będą wystukiwać całe raporty. Poniższa tabela przedstawia akcesoria najlepiej dopasowane do poszczególnych potrzeb.

Czytanie przez krótkie okresy czasu, sporadyczne korzystanie z myszki i klawiatury  twelvesouth_bookarc_ipad_01 Propozycja: BookArc for iPad
Podstawka na tablet
1-2 godziny dziennie czytania, pisania i posługiwania się myszką  tabletriser-ergonomic-tablet-holder-1422542662 Propozycja: TabletRiser
Podstawka na tablet z oddzielną klawiaturą
Ponad 2 godziny dziennie czytania, pisania i posługiwania się myszką  Propozycja: UltraStand
Laptop z oddzielną klawiaturą i myszką

 

Wideo

Poniższy klip wideo pokazuje, jak wygodnie i produktywnie pracować na tablecie w różnych miejscach: w domu, w kawiarni czy w biurze.

 

Podsumowanie

Choć tablety są z natury przeznaczone do czytania krótkich tekstów, oglądania klipów wideo i surfowania po Internecie, stały się wyjątkowo popularne w świecie biznesu. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tabletu bez odpowiednich akcesoriów jest sprzeczne z normami prawnymi dotyczącymi pracy z wyświetlaczami ekranowymi. Jeśli tablet jest używany tylko do czytania krótkich dokumentów oraz niezbyt częstego pisania i posługiwania się myszką, do pracy wystarczy podstawka. Wygodne, ergonomiczne korzystanie z tabletu przez dłuższy okres czasu wymaga co najmniej zaopatrzenia się w podstawkę na tablet oraz oddzielną klawiaturę. Dzięki tym akcesoriom można w bezpieczny sposób korzystać z tabletu w podróży lub między spotkaniami, unikając noszenia ze sobą cięższego laptopa. Nie zaleca się jednak pracy na tablecie dłużej niż dwie godziny dziennie. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem jest laptop z odpowiednimi ergonomicznymi akcesoriami.

 

Artykuł opracowany na podstawie tekstu „Is it possible to work comfortably and productively on a tablet?”